Jó tíz évvel ezelőtt a fiam általános iskolai osztálytársa kérdezte:
– Mi apukád foglalkozása?
– Könyvvizsgáló
– Milyen könyveket vizsgál?
Évekkel ezelőtt az emberek többsége ennyit tudott a könyvvizsgálók munkájáról. Ma már a vállalkozók, önkormányzatok, nyertes Európai Uniós pályázók jól tudják, mi a feladata egy regisztrált könyvvizsgálónak.
Amit azonban már kevesebben tudnak, hogy komoly tanulmányok, szakmai ismeretek, és többéves szakmai gyakorlat után lehet valakiből aktív könyvvizsgálói kamarai tag, és ezáltal a törvény által előírt könyvvizsgálati jogosítvánnyal rendelkező személy.
A konkrét könyvvizsgálati kötelezettséget a Gazdasági társaságokról szóló törvény, a Számviteli törvény, az Államháztartásról szóló törvény, egyes adókötelezettségekkel kapcsolatos törvények, valamint az Uniós és Költségvetési támogatások előírásaira vonatkozó jogszabályok tartalmazzák.
A könyvvizsgálat lényege, hogy a Nemzeti és Nemzetközi Könyvvizsgálati Standardok előírásainak megfelelő módszerekkel, megtervezzük a vizsgálatot, elvégezzük, dokumentáljuk, és a könyvvizsgáló záradékokat kiadjuk.Ebben a munkafolyamatban ellenőrizzük a könyvelést, az adózást, a jogszabályok betartását, valamint a vállalkozás eszközeinek meglétét. Továbbá a cégek informatikai rendszerének elvárások szerinti működését, és a csalások, visszaélések feltárását.
Tekintve, hogy a vizsgálatunk nem teljes körű, így a szakmai, ágazati tapasztalat, valamint az ügyfél (tulajdonos, ügyvezetés, gazdasági apparátus) ismerete jelentősen segítheti a lényeges hibák kiszűrését.
Előzőek miatt az évközi tanácsadói tevékenységünk jelentősen csökkenti partnereinknél a pontatlanság lehetőségét.
Természetesen ennek a munkának az a lényege, hogy az adóhatóság vizsgálata ezek után jelentős hibát ne tárhasson fel.
A megváltozott nemzetközi és magyar könyvvizsgálati standardok alapján jelentős átalakult a könyvvizsgálói módszertanunk.
Amiről kevesen tudnak, hogy minden természetes személy minden évben adatszolgáltatásra kötelezett az általa végzett könyvvizsgálatokról.
Ezt követően pedig rendszeres kamarai minőség ellenőrzésen esünk át egy-egy konkrét könyvvizsgálatra vonatkozóan. Amennyiben ezen vizsgálatnak nem felelünk meg úgy akár a tevékenységi engedélyünket is elveszíthetjük.
Ezért vezették be nemzetközi szinten a Minőség Irányítási Rendszert.
Ez a rendszer szabályozza az ellenőrzési, mintavételi, dokumentálási feladatainkat és a belső minőség ellenőrzést.
Ennek jegyében könyvvizsgálói programunk segítségével technikusaink (az idei évtől) már év közben elkezdik az adatgyűjtést, mintavételt, majd a beszámoló elkészültével kijelölve a lényeges területek folytatjuk le vizsgálataink.
A könyvvizsgálat végén, saját független belső minőség ellenőrünk garantálja a magas minőségű munkánk.
Ajánlatkéréshez kattintson ide!